Żurawie w przestrzeni przemysłowej

Żurawie w przestrzeni przemysłowej

Nowoczesne żurawie to niezwykle istotne urządzenia, które obecnie wykorzystuje się przede wszystkim w szeroko pojętych branżach przemysłowych. Opisywany sprzęt zaliczamy do tak zwanych urządzeń dźwignicowych. Warto oczywiście zaznaczyć, że określenie „żuraw” jest pojęciem bardzo ogólnym. W rzeczywistości na rynku można znaleźć różnorodne rodzaje tego typu urządzeń. Najpopularniejsze z nich to między innymi żurawie samobieżne, stoczniowe czy portowe. Wymienione nazwy sugerują – zresztą słusznie – iż żuraw znajduje swoje zastosowanie w różnych przestrzeniach. Co ciekawe nie są to wyłącznie place budowy, które z pewnością przeciętny obywatel najbardziej kojarzy z żurawiami. Co warto zatem wiedzieć na temat wymienionych dźwigów? W jakich sytuacjach wykorzystywane są na co dzień? Co wreszcie zrobić, gdy potrzebujemy żurawia, ale nie posiadamy takiego sprzętu na własność? Wbrew pozorom nie jest trudno odpowiedzieć na postawione pytania.

Najważniejsze rodzaje dźwigów

Od wielu lat w branżach sprawdzają się między innymi żurawie samochodowe, które łatwo dostrzec chociażby na wozach strażackich. Każdy żuraw samochodowy składa się z dwóch podstawowych części – wciągarek oraz wysięgnika.

W dokach portowych wykorzystywane są z kolei tak zwane żurawie stoczniowe (nazywane również portowymi). Wspomniany dźwig pomaga przede wszystkim przy załadunku i rozładunku towarów przewożonych przez statki. Nierzadko sprawdza się także podczas prac remontowych związanych z naprawą statków i innych obiektów pływających.

Ciekawą odmianą żurawia jest dźwig pływający, który – jak sama nazwa wskazuje – porusza się po wodzie. W tym przypadku żuraw zostaje zamontowany na specjalnym pontonie wykonanym ze stalowych materiałów.

Warto oczywiście pamiętać o standardowych dźwigach wykorzystywanych na różnego rodzaju budowach. Ich znaczenie w takich przestrzeniach okazuje się niezwykle istotne, ponieważ każdy dźwig znacznie usprawnia pracę i odciąża jednocześnie możliwości fizyczne człowieka.

Wynajem żurawia przemysłowego

Mniejsze firmy budowlane czy przemysłowe nie posiadają żurawia przemysłowego na własność. Dziś nie jest to jednak duży problem, ponieważ wspomnianą maszynę można z dnia na dzień po prostu wypożyczyć. Tego typu usługi proponują firmy zajmujące się wynajmowaniem specjalistycznego sprzętu dźwigowego. Co więcej, bardzo często wynajmowany jest nie tylko sam żuraw, ale również doświadczony operator, który zostaje zatrudniony na określony czas. Znalezienie firmy oferującej wspomniane usługi jest stosunkowo łatwe. Jeśli chcemy wypożyczyć żurawia, powinniśmy rozpocząć poszukiwania za pośrednictwem sieci internetowej. Najlepiej znaleźć działalność prosperującą w naszej najbliżej okolicy, ponieważ wtedy koszty transportu, montażu i demontażu urządzenia będą znacznie mniejsze.

Innowacyjne żurawie od lat sprawdzają się w różnych miejscach. Są wykorzystywane w odpowiedzialnych i ważnych branżach, a ich obsługa poprawia ergonomię pracy. Wydaje się zatem, że popularność opisywanych urządzeń jeszcze długo nie zmaleje.