Wychowanie kota

Wychowanie kota

Koty są niezwykle dumnymi zwierzętami, które uwielbiają zabawę pod każdą postacią. Dzięki ich ciekawości świata i zdolności do wyszukiwania różnego rodzaju miejsc rozrywki, przez które wpadają w kłopoty, dają one swoim właścicielom wiele radości. Posiadanie takiego czworonożnego przyjaciela wiąże się jednak z licznymi obowiązkami. Kot jest bowiem zwierzęciem zdanym na swojego pana i jego wiedzę. Chcąc dobrze zadbać o jego zdrowie należy zatem zwrócić uwagę na kilka szczególnych aspektów wpływających na funkcjonowanie i rozwój jego organizmu. Jak należy zatem dbać o koty? Co powinno znaleźć się w ich diecie, aby mogły cieszyć się zdrowiem przez długie lata?

Kot to nie zabawka!

Ostatnimi czasy dość modne staje się ofiarowywanie słodkich, małych kociąt w prezencie. Wiele osób twierdzi, że taki podarunek to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które przy swoich pupilach mogłyby nie tylko dobrze się bawić, ale także nauczyć odpowiedzialności za drugą istotę. Niestety takie myślenie jest błędne. Kot nie powinien być dla dziecka czy też dla dorosłego człowieka jedną z wielu zabawek. Jest on zwierzęciem, które wymaga odpowiedzialności i prawidłowej opieki. Właściciele tych zwierząt powinni być zatem świadomymi ludźmi, którzy zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest dla ich pupili odpowiednia troska, dobrze skomponowana dieta, zabiegi pielęgnacyjne czy szereg innych czynności związanych z obecnością kota w domu. Na pojawienie się czworonożnego przyjaciela w ich czterech kątach powinni być oni przygotowani i znać zakres obowiązków, jaki odtąd będzie ich czekał. Tylko tak dojrzale i świadomie podjęta decyzja zaowocuje odpowiednią troską i wytworzeniem wzorowej relacji między kotem, a nimi samymi.

Karma dla kota

Kiedy kot pojawi się już w mieszkaniu swojego nowego właściciela jednym z jego podstawowych problemów staje się dobranie odpowiedniej diety. Myśląc o tym zwierzaku praktycznie każdy ma przed swoimi oczami widok kota z miską do mleka. Tymczasem dorosłe koty nie trawią zawartego w nim cukry (czyli laktozy) i podawanie im takiego pokarmu może powodować biegunki lub wszelkie problemy trawienne. W kwestii ustalenia odpowiedniej diety najlepiej poradzić się lekarza weterynarii. Ten w szczegółowy sposób opowie na co zwrócić szczególną uwagę i podpowie, jakie składniki są w danym okresie dla kota najważniejsze. Dieta musi być bowiem dostosowana do potrzeb zwierzęcia i okresu, w którym się on znajduje. Inne będzie zatem pożywienie dla małych kociaków, a inne dla dorosłych już czworonogów. Dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście postawienie na suche karmy. Te najlepiej kupować w zaufanych sklepach zoologicznych. Karmy pochodzące z wielkich supermarketów zawierają bowiem zazwyczaj mało składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pupila. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego pożywienia dla swojego pupila? Przede wszystkim na odpowiednie zbilansowanie wszelkich zawartych w niej składników pokarmowych. Te zależne są jak już wspomnieliśmy od studium życia, rady czworonoga, płci (przy ciąży kotek trzeba postawić na inne składniki) czy różnych potrzeb zdrowotnych. Z żadnym składnikiem nie można przesadzić. Jego nadmiar lub niedobór może prowadzić bowiem do różnego rodzaju konsekwencji, które mogą ujawnić się dopiero po dłuższym czasie. Przykładowo jeśli dostarczymy naszemu ulubionemu czworonogowi zbyt dużą porcję białka w diecie to z upływem lat możemy spodziewać się u niego pogorszenia stanu nerek. Tak samo może być również z solą. W wielu karmach składnik ten jest stosowany jako tak zwany ulepszacz smaku. Nadmierna ilość soli w diecie zwierzęcia może doprowadzić jednak do problemów z nerkami, sercem i nadmiernego podwyższenia ciśnienia u ukochanego pupila. Pamiętajmy, że decydując się na kota trzeba liczyć się również z kosztami wynikającymi z jego posiadania. Jeśli zwierzak zamieszka już w naszym mieszkaniu to warto stworzyć mu jak najlepsze warunki i zadbać odpowiednio o jego zdrowie.

Zabawa jest bardzo ważna

przysmaki dla kotaNie od dziś wiadomo, że koty uwielbiają zabawę. Zwierzęta te są w stanie zrobić sobie miejsce rozrywki praktycznie w każdym kącie mieszkania. W celu uratowania swoich ulubionych mebli warto zainwestować zatem w różnego rodzaju akcesoria, które przykują uwagę ukochanych czworonogów i staną się dla nich idealnym miejscem zabaw. Jednym z takich przyrządów może być drapak. Kotki nie tylko wyostrzą sobie na nim pazurki, ale także dzięki doczepionym do niego pomponie lub zabawce będą mogły miło spędzić swój czas. Obecnie można spotkać się z różnego rodzaju drapakami w wielorakiej kolorystyce, dzięki której mogą one się idealnie wkomponować w przestrzeń pomieszczenia, w którym się znajdują. Dobrym rozwiązaniem są także małe akcesoria takie jak zabawki w kształcie myszki czy kolorowe piłeczki, które mogą świecić w różnych barwach. Koty uwielbiają także domki. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma takimi pudełkami, w których kot może odpoczywać lub dobrze się bawić. Takie miejsca zabaw mogą mieć różną formę. Domki, budki, namioty, łódki – wybór jest naprawdę duży i wszystko zależy tu od upodobań kota i jego właściciela. Jeśli nie chcemy tracić pieniędzy na taką zabawkę w prosty sposób można przygotować ją samemu w domu. Wystarczy chęć, odrobina cierpliwości, wyobraźni, karton, trochę kolorowego papieru i dwustronna taśma klejąca i z takiego zestawu można wyczarować prawdziwe cuda, dzięki którym nasz kot będzie się dobrze bawił.

Pielęgnacja kotów

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie sierści. Dzięki temu łatwo pozbędziemy się martwego włosia i doskonale zadbamy i futerko naszego czworonożnego przyjaciela. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju szczotki dla kota, które należy wybierać w zależności od potrzeb. Innym asortyment zastosujemy zatem w przypadku kotów długowłosych, a inny przy krótkowłosych. Właściciele kotów powinni pamiętać także o przycinaniu pazurków, higienie jamy ustnej, czy wykonywaniu w razie potrzeby zabiegów pielęgnacyjnych uszu, nosa i oczu ich ulubionego pupila.