Skąd się wziął trening tabata?

Skąd się wziął trening tabata?

Tabata to czterominutowy, krótki trening interwałowy, który od dłuższego czasu święci tryumfy popularności wśród trenerów i osób trenujących zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Jaka jest historia tego rodzaju ćwiczeń i dlaczego cieszą się one taką popularnością?

Trening tabata opracował w 1996 Izumi Tabata – doktor pracujący w National Institute of Fitness and Sports w Kanoya, który współpracował ze sportowcami przygotowującymi się do Olimpiady. Jego celem było podniesienie wydolności tlenowej i beztlenowej podczas jednego treningu. Chodziło o poprawienie zdolności zawodników do wykonywania krótkiego intensywnego wysiłku, ale też i dłuższego o umiarkowanej intensywności. Badania na sportowcach przeprowadzane po dłuższym czasie potwierdziły skuteczność tej metody. Wyniki zostały opublikowane w branżowym magazynie „Medicine & Science in Sports and Exercises” i wzbudziły duże zainteresowanie, nie tylko wśród lekarzy, ale także wśród trenerów i sportowców. Te czterominutowe ćwiczenia niosą wymierne korzyści – przez 20 sekund intensywnie ćwiczymy, a przez kolejne 10 minut odpoczywamy. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w 8 seriach, pomiędzy którymi wykonujemy minutowe przerwy. Ważne jest aby wybrać ćwiczenia angażujące jak najwięcej grup mięśniowych, a także aby pamiętać o tym, ze w trakcie ćwiczeń musimy dawać z siebie wszystko. Ćwiczenia muszą być wykonywane z niezwykle dużą intensywnością, tak abyśmy po treningu czuli się silnie zmęczeni. Najczęściej wykonywane w tabacie ćwiczenia to pompki, bieg bokserski, skakanie na skakance lub w miejscu, jazda na rowerku, przysiady, mogą być z ciężarkami, a także pady z wyskokiem, burpress. W zasadzie nic nas nie ogranicza w tej kwestii. Jeżeli nie mamy pomysłów możemy inspirować się odpowiednimi stronami www.

Jeżeli przeczuwamy, że możemy mieć problem z kontrolą czasu, to warto pomyśleć także o timerze lub telefonie z opcją czasomierza, dzięki któremu sprawniej będziemy kontrolować nasz czas i nie będziemy wciąż myśleli o jego liczeniu w myślach. Będziemy mogli skupić się na tym, co najważniejsze – na ćwiczeniach.