Silnik pneumatyczny – historia i zastosowanie

Silnik pneumatyczny – historia i zastosowanie

Narzędzia i pojazdy napędzane silnikiem pneumatycznym są w dwudziestym pierwszym wieku wykorzystywane niemalże w każdej branży czy dziedzinie. Nie ma w tym oczywiście niczego dziwnego, ponieważ dzięki pneumatyce praca z różnego rodzaju urządzeniami staje się bardziej efektywna oraz prostsza. Warto mieć świadomość tego, że narzędzia pneumatyczne czy raczej pneumatyka ma już swoją historię, z której nie każdy (używając na przykład klucza pneumatycznego) zdaje sobie sprawę. Praca urządzeń takich jak samochody pneumatyczne czy urządzenia pneumatyczne nie byłaby możliwa bez działania odpowiednio skonstruowanego silnika. Jego praca nieco różni się od innych silników wykorzystywanych dzisiaj na przykład w motoryzacji. Warto zatem wiedzieć, w jakich dziedzinach pneumatyka pojawia się współcześnie najczęściej oraz jaką pełni rolę. Osoby interesujące się majsterkowaniem czy rozwiązaniami z zakresu szeroko pojętej pneumatyki powinny orientować się również z zakresie perspektyw wspomnianej kategorii. Wbrew pozorom osoby pracujące w okolicach tej branży nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Kilka słów o pneumatyce

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, słowo pneumatyka jest terminem oznaczającym naukę. Nieco dokładniej należy ona (to jest pneumatyka) do działu inżynierii mechanicznej. Ta z kolei zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz eksploatacją maszyn (wszystkich oprócz urządzeń elektrycznych oraz energetycznych, ponieważ związane są one z inną kategorią). Jeśli inżynieria wiąże się zatem z produkowaniem maszyn, naturalnym biegiem rzeczy taką samą rolę pełnić będzie podległa jej pneumatyka. Warto jednak zauważyć, iż pod pewnym względem ta ostatnia zdaje się wyróżniać. Mowa tutaj oczywiście o sposobie pracy silnika pneumatycznego. Działanie urządzeń pneumatycznych opiera się bowiem na przekazywaniu energii i sterowaniu, możliwym wyłącznie dzięki pracy i pomocy sprężonego powietrza. Co warto zatem wiedzieć o samym silniku i jego działaniu?

Co trzeba wiedzieć o silniku pneumatycznym

Wbrew pozorom praca silnika pneumatycznego wcale nie jest tak bardzo skomplikowana, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Najprościej rzecz ujmując silnik przetwarza energię sprężonego powietrza na ruch obrotowy lub postępowy. Całą pracę wykonuje zatem sprężone powietrze lub opcjonalnie inny gaz. Jeśli chodzi o czas powstania silnika pneumatycznego, badania nad jego konstrukcją wcale nie są młode. Pierwsze silniki tego typu pojawiły się już w dziewiętnastym wieku i służyły zasilaniu lokomotyw. Obecnie bardzo wiele osób zajmuje się badaniami związanymi z silnikiem pneumatycznym w kontekście branży motoryzacyjnej. Mimo dużego zainteresowania do dziś nie wprowadzono jednak żadnego samochodu pneumatycznego do produkcji masowej. Być może za jakiś czas pojawiające się przeciwności zostaną pokonane. Warto bowiem zauważyć, że pomimo pewnych minusów, silnik pneumatyczny w pojazdach ma również wiele ciekawych zalet.

Zalety silnika pneumatycznego w aucie

Prace nad wykorzystywaniem silnika pneumatycznego w autach osobowych oraz innych pojazdach cały czas trwają. Wydaje się, że jego obecność w samochodzie rzeczywiście wpływa pozytywnie na niektóre aspekty jazdy. O których warto wspomnieć w pierwszym rzędzie? Wiele osób wskazuje w tym przypadku na czynnik ekonomiczny związany z produkcją masową. Wyprodukowanie samochodu z silnikiem pneumatycznym okazuje się być o wiele tańsze niż na przykład wyprodukowanie pojazdu elektrycznego. Warto wspomnieć również o względach ekologicznych. Silnik działający na zasadzie sprężonego powietrza nie wymaga posiadania żadnych baterii. Inaczej – po raz kolejny – jest w przypadku aut elektrycznych. Wielu miłośników silnika pneumatycznego wskazuje również na jego użyteczność pod względem długotrwałej eksploatacji. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom użytkownik takiego auta nie musiałby się martwić o rozładowany akumulator czy jego zużycie po pewnym czasie używania. Mimo licznych zalet prace nad samochodem z silnikiem pneumatycznym zapewne potrwają jeszcze kilka lat. Czas pokaże, czy wprowadzenie na rynek takich pojazdów rzeczywiście sprawdzi się w praktyce.

Narzędzia ręczne a silnik pneumatyczny

narzędziaWiększe silniki pneumatyczne stosuje się oczywiście w kontekście pojazdów. Warto jednak wspomnieć, że są to na chwilę obecną jedynie badania i eksperymenty, które być może w przyszłości dadzą zadowalający efekt. Obecnie to właśnie mniejsze silniki pneumatyczne wykorzystywane są ogromną skalę. Nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mowa w tym kontekście o różnego rodzaju narzędziach stosowanych na przykład w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych czy chociażby w przeciętnym polskim domu i garażu. Narzędzia pneumatyczne takie jak wiertarki, szlifierki czy klucze doskonale sprawdzają się podczas prac remontowych czy budowlanych. Warto oczywiście podkreślić, iż każda osoba trzymająca w ręce narzędzie pneumatyczne musi umieć się nim posługiwać. W zakładach prowadzi się dla przykładu różnego rodzaju szkolenia i praktyki. W przestrzeniach domowych opakowanie urządzenia zawiera z kolei dokładną instrukcję, z którą domownik powinien oczywiście się zapoznać.

Wydaje się, że narzędzia pneumatyczne oraz pojazdy działające z tego rodzaju silnikiem są dzisiaj dość powszechne. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, pneumatyka pełni istotną rolę nie tylko w życiu przeciętnego człowieka, ale także w kontekście ergonomii pracy. Narzędzia takie jak pneumatyczne klucze czy wiertarka pneumatyczna przyczyniają się do bardziej efektywnej pracy, a także w dużym stopniu odciążają pracowników. Z drugiej strony należy oczywiście pamiętać o tym, że każde urządzenie pneumatyczne powinny obsługiwać wyłącznie osoby będące do tego przyuczone. W innym przypadku narzędzia wyposażone w silnik pneumatyczny mogą być dla pracowników niewykwalifikowanych niebezpieczne. Jakby jednak nie było, właściwie wykorzystane zarówno w przestrzeniach domowych, jak i w przestrzeniach przemysłowych ułatwiają człowiekowi życie. Warto również pamiętać, że na rynku znajdziemy wiele innych urządzeń pneumatycznych. Przedstawione elementy to zaledwie kropla w morzu, ponieważ co jakiś czas w sklepach pojawiają się kolejne – cieszące się ogromną popularnością – narzędzia i sprzęty. Należy docenić nie tylko ich jakość, ale również skuteczność.