Rzeczoznawca majątkowy a sprzedaż mieszkania

Rzeczoznawca majątkowy a sprzedaż mieszkania

Mimo dostępu do środków masowego przekazu – nieco paradoksalnie – sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym jest dzisiaj trudniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim dlatego, że konkurencja (zarówno w przypadku nieruchomości prywatnych, jak i w przypadku nieruchomości deweloperskich) jest dzisiaj ogromna. Ogłoszenia o sprzedaży pojawiają się w zasadzie każdego dnia w gazetach, internecie czy nawet na przystankach i słupach ogłoszeniowych. Trudno w takiej sytuacji skutecznie trafić do szerokiego grona odbiorców. Wydaje się jednak, że jest to możliwe dzięki tak zwanym rzeczoznawcom majątkowym, których głównym zadaniem staje się przygotowanie profesjonalnej wyceny danej nieruchomości. Wytyczne brane pod uwagę w przypadku podjęcia się takiego zadania są bardzo różnorodne, a zależności pomiędzy nimi bardzo skomplikowane. Efekt jest zazwyczaj jeden – nieruchomość z wyceną można sprzedać szybciej, a co więcej za odpowiednią cenę. Ani nowy właściciel, ani sprzedawca nie zostaną w kontekście finansowym poszkodowani.

Kilka słów o rzeczoznawcy majątkowym

Rzeczoznawcą majątkowym nie może zostać oczywiście każdy. Wyznaczniki, które musi spełnić kandydat na rzeczoznawcę to przede wszystkim ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia wyższego. Kolejnym krokiem jest zdobycie odpowiednich uprawnień zawodowych poprzedzonych zdobyciem wiedzy teoretycznej na temat nieruchomości oraz wiedzy praktycznej opierającej się na odbywaniu staży w miejscach pracy wykwalifikowanych rzeczoznawców. Proces nauki kończy się oczywiście specjalnym egzaminem przed zebraną komisją. Praca we wspomnianym zawodzie nie jest łatwa nawet po kilkunastoletnim stażu. Przede wszystkim dlatego, że rynek nieruchomości nieustannie się zmienia, co z kolei w dużej mierze wpływa na jednostkowe wyceny przygotowywane dla klientów. Podczas swojej pracy rzeczoznawca nie ocenia zatem wyłącznie stanu mieszkania czy innej powierzonej mu w opiekę nieruchomości. Wycena opiera się również na różnego rodzaju wypisach i wyrysach z ewidencji gruntu, księgach wieczystych czy aktach notarialnych. Jakie elementy związane stricte z nieruchomością są brane pod uwagę podczas wyceny rzeczoznawczej?

Wycena składa się z wielu pojedynczych elementów

Czynniki wpływające na wartość nieruchomości można podzielić w zasadzie na trzy części. Pierwsza będzie bardzo ogólna, ponieważ dotyczy po prostu tego, co aktualnie dzieje się na rynku nieruchomości. Jeśli w danym czasie wartość mieszkań i domów obniża się, naturalnym stanem rzeczy wyceniania nieruchomość także będzie nieco tańsza niż wtedy, gdy wartości różnych nieruchomości rosną. Warto w tym przypadku samemu obserwować rynek i zgłosić się do rzeczoznawcy dopiero wtedy, gdy nieruchomości na rynku będą droższe. Kolejne czynniki mające wpływ na wartość naszego domu czy mieszkania to czynniki zewnętrzne. Wiążą się one przede wszystkim z najbliższym otoczeniem domu. Rzeczoznawca sprawdza, czy odległość punktów komunikacji miejskiej jest zadowalająca oraz bierze pod uwagę hałas dochodzący do mieszkania lub domu. Duży wpływ na nieruchomość mają oczywiście budynki z nią sąsiadujące. Spokojne bloki, w których mieszkają rodziny z dziećmi będą dla młodej rodziny bardziej atrakcyjne, niż na przykład fabryki i wysypiska śmieci. Trzecim aspektem związanym z wyceną są czynniki wewnętrzne, związane ściśle z samą nieruchomością. Rzeczoznawca musi podczas przeprowadzania swoich prac sprawdzić standard mieszkania, jego instalacje czy wreszcie podstawowe wykończenie. Takie elementy są w przypadku wyceny mimo wszystko najważniejsze.

Analizy i raporty przydają się także kupującym

raportyNa stronach internetowych można znaleźć różnorodne analizy oraz raporty, które przydają się nie tylko sprzedającym, ale również kupującym. Ci ostatni mogą bowiem sprawdzić, które nieruchomości opłaca się kupować w określonym czasie najbardziej. Jest to szczególnie istotne dla tych osób, które potem chcą na przykład wynajmować budynek. W zależności od jego wartości można bowiem zaproponować najemcy odpowiednią kwotę za wynajmowanie domu czy też mieszkania. Analizy i raporty najlepiej sprawdzać na stronach www należących do biur rzeczoznawców. Często za dostęp do takich dokumentów należy zapłacić, jednak w przypadku poszukiwania nieruchomości z pewnością warto to zrobić.

Znalezienie dobrego rzeczoznawcy nie jest trudne

Jak trafić na dobrego rzeczoznawcę, który szybko przedstawi nam wycenę? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy rzeczoznawca nie wystawi nam dokumentu od ręki. Praca w tym zawodzie polega na badaniu danej nieruchomości i analizowaniu aktualnych tendencji na rynku. Należy się zatem przygotować, że na wycenę trochę poczekamy. Najłatwiej znaleźć rzeczoznawcę dzięki stronom www. Dziś każde szanujące się biuro posiada bowiem witrynę, na której klienci znajdują wszystkie potrzebne informacje. Jeśli chodzi o zawód jakim jest rzeczoznawca majątkowy Poznań jest przykładem miasta, z którego klienci korzystają dzisiaj najczęściej. Wydaje się jednak, że obecnie w zasadzie w każdym większym mieście wspomniane biuro bez problemu znajdziemy.

Sprzedaż mieszkania wcale nie musi okazać się prawie niemożliwa. Jednakże, znalezienie odpowiedniego kupca staje się realne dopiero wtedy, gdy będziemy umieli udokumentować wartość naszej nieruchomości. Najszybciej jest to możliwe dzięki profesjonalnie przygotowanej wycenie pozyskanej od rzeczoznawcy. Działania tego ostatniego skupiają się wokół wielu elementów, które mogą wpłynąć na zwiększenie lub niestety zmniejszenie wartości danej nieruchomości. Przeprowadzenie procesu wyceny krok po kroku pozwala rzeczoznawcy zbadać każdy aspekt związany z naszym domem lub mieszkaniem. Zazwyczaj bywa tak, że elementy podlegające wycenie w ogóle nie przyszłyby nam do głowy i chociażby dlatego wycena niewykwalifikowanej osoby po prostu nie ma sensu. Znalezienie dobrego rzeczoznawcy nie jest dzisiaj trudne, ponieważ na rynku działa przynajmniej kilka zaufanych firm, z których usług od wielu lat korzystają osoby chcące sprzedać nieruchomość lub po prostu poznać jej wartość.