Rodzaje USG

Rodzaje USG

Badanie ultrasonograficzne, powszechniej znane pacjentom jako USG, to jedna z podstawowych metod współczesnej diagnostyki medycznej. Pozwala ono na uzyskanie obrazu oraz przekroju narządu, który badany jest przez urządzenie ultrasonograficzne. Popularność tej metody wynika nie tylko z roli, jaką jej efekty odgrywają w dalszym leczeniu chorego, ale również z dostępności oraz niskich kosztów samego badania. USG to rodzaj diagnostyki nieinwazyjnej, co oznacza, że nie wiąże się ono z żadnymi operacjami czy niedogodnościami dla pacjenta.

Czym właściwie jest badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje zjawisko rozpraszania się oraz odbijania fal ultradźwiękowych. Urządzenie generując je na odpowiednich częstotliwościach pozwala na uzyskanie obrazu przekroju zaleconego przez specjalistę narządu. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla badanego. Jest ona rodzajem diagnostyki nieinwazyjnej, dzięki czemu lekarz otrzymuje wartościowe informacje na temat stanu zdrowia pacjenta nie narażając go na ból czy dyskomfort. Ponadto dzięki urządzeniu ultrasonograficznemu otrzymuje on obraz przekroju narządu w stanie rzeczywistym i aktualnym. Na wyniki badań nie trzeba czekać długo. Pacjent otrzymuje je zaraz po jego wykonaniu.

Badanie ultrasonograficzne i w ginekologii i położnictwie

USG to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się kobietom w gabinetach ginekologicznych. Dzięki niemu specjalista może sprawdzić czy stan narządów płciowych pacjentek jest prawidłowy. Badaniu ultrasonograficznemu poddawane są również kobiety w ciąży. Za pomocą głowicy aparatu lekarz jeździ po brzuchu pacjentki i w ten sposób otrzymuje on obraz płodu. Takie badanie umożliwia mu otrzymanie wielu wartościowych dla niego informacji na temat rozwoju dziecka. Dzięki USG może on ocenić jego układ kostny, wzrost, wagę, pracę narządów itp. Ponadto określa również położenie łożyska, pępowiny oraz ilość wód płodowych. Rutynowe badanie ultrasonograficzne pomaga we wczesnym wykryciu wad płodu. Dzięki temu wiele z nich można wyleczyć nawet w łonie matki. Nowoczesna technologia daje jednak znacznie więcej możliwości. Obecnie ciężarne kobiety mogą liczyć również na badanie ultrasonograficzne 3D lub 4D. Pierwsza metoda pozwala na utrzymanie nieruchomego obrazu w trójwymiarze. Pozwala to na dokładne przyjrzenie się procesowi rozwoju płodu. Druga metoda natomiast pozwala na utrzymanie ruchomego obrazu w trójwymiarze. Oprócz wyglądu płodu ma się zatem również wgląd na jego ruchy. Rola, jaką ten rodzaj badania odgrywa dla zdrowia oraz bezpieczeństwa rozwijającego się łonie matki dziecka jest zatem niewyobrażalna. USG umożliwia bowiem nie tylko kontrolę jego wzrostu, ale także wskazuje na wszelkie nieprawidłowości zachodzące w tym procesie i szybką interwencję medyczną w tej kwestii.

Badanie ultrasonograficzne piersi

ginekologOgromne znaczenie dla zdrowia i życia pacjentek ma również badanie ultrasonograficzne piersi. Pozwala ono bowiem na wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian, które niezauważone przez długi czas mogą prowadzić do nowotworu. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla kobiety. Tym bardziej powinno przeprowadzać się je regularnie. Można je wykonywać w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Należy jednak pamiętać, że badanie ultrasonograficzne nie jest tym samym co mammografia. Jest ono przede wszystkim badaniem uzupełniającym. Dostarcza ono podstawowych informacji na temat stanu zdrowia pacjentki, jednakże zwłaszcza starsze kobiety w celu zadbanie o własne zdrowie i życie powinny poddawać się również mammografii.

USG dopplerowskie

Innym rodzajem badania ultrasonograficznego jest USG dopplerowskie. Stosuje się je w przypadku chorób układu krążenia. Za pomocą urządzenia ultrasonograficznego uzyskuje się wszelkie informacje na temat przepływu krwi w żyłach oraz tętnicach. W ten sposób lekarz dowiaduje się czy u pacjenta występują jakiekolwiek zwężenia miażdżycowe lub czy dochodzi w nich do zakrzepów lub jakiś niedrożności. Ranga tego rodzaju badania dla zdrowia pacjenta jest niewyobrażalna. Odpowiednio wykryte schorzenie tętnic lub żył może zapobiec bowiem zatorowi płuc, udaru mózgu czy zawałowi serca u chorego. Niezwykle przydatna jest również technika kolorowego Dopplera. Pozwala ona na zabarwienie obrazu przepływu krwi w naczyniach pacjenta. Za jej pomocą specjalista otrzymuje dokładny ich obraz. Wszelkie zmiany uwidaczniane zostają przez inną barwę, co pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych badanego. USG dopplerowskie stosowane jest w przypadku badania narządów płciowych, kończyn dolnych oraz górnych, narządów jamy brzusznej, serca czy tętnicy szyjnej.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest również w diagnostyce chorób jamy brzusznej. W tym przypadku najlepiej, aby wykonywane było ono na czczo, co pozwala na utrzymanie wiarygodnego i prawidłowego obrazu badanego narządu. Metodę wykorzystuje się do stanu oceny trzustki, śledziony, nerek, nadnercza, pęcherza moczowego, wątroby czy gruczołu krokowego. Dzięki niemu lekarz natychmiastowo jest w stanie zdiagnozować i wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy tych organów.

USG – gdzie je wykonać

Placówek medycznych, które posiadają specjalistyczny sprzęt jest bardzo dużo. Wystarczy znaleźć tylko chwilę na znalezienie tej najbliższej swojego miejsca zamieszkania. Badanie USG wykonywane jest bezpłatnie, gdy posiadamy na nie skierowanie od lekarza internisty. To on na podstawie opisywanych objawów i dolegliwości może stwierdzić, iż stan zdrowia pacjenta jest w poważnym zagrożeniu i wymagane jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, które pomoże w dalszej diagnostyce. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do stanu własnego zdrowia i jesteśmy przekonani, że wymagamy tego rodzaju badania, a lekarz nie może wystawić nam skierowania, to możemy wykonać je również prywatnie. Placówki medyczne oferujące usługę badania ultrasonograficznego mają różne cenniki, dlatego przed jego wykonaniem warto zorientować się w tej kwestii, aby móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.