Opony – jak wybrać najlepsze?

Opony – jak wybrać najlepsze?

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem zostaje zapewnione poprzez wiele podstawowych elementów, o których każdy odpowiedzialny i doświadczony kierowca powinien pamiętać. Przede wszystkim niezbędny w przypadku każdego przejazdu jest oczywiście przegląd wykonywany w warsztacie samochodowym przez wykwalifikowanego pracownika. W trakcie takiego „zabiegu” ten ostatni może wychwycić wszelkiego rodzaju usterki oraz awarie, których obecność z czasem może utrudnić jazdę każdemu właścicielowi auta. Jednym z najważniejszych elementów w pojeździe są oczywiście sprawne opony. Ich stan czy też kondycja w dużej mierze warunkują sprawną oraz bezpieczną jazdę. Należy zatem dbać o to, by wybierane opony spełniały określone normy, a także były bezwzględnie dostosowane do panującej na drodze nawierzchni. W Polsce ze względu na tę ostatnią opony wymieniamy dla przykładu dwa razy do roku. Co warto zatem wiedzieć o wspomnianych elementów? Gdzie szukać sprawdzonych opon? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ w dużej mierze przydają się one nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy.

Bieżnikowanie opon

W kontekście opon warto opowiedzieć o tak zwanym bieżnikowaniu. Choć wielu kierowców ma swoje prawo jazdy od lat, tak naprawdę tylko niewielka część wie, o czym dokładnie mowa. Najprościej rzecz ujmując bieżnikowanie będzie zatem procesem, który przedłuża żywotność naszych opon samochodowych. Jak sama nazwa wskazuje, dzieje się to poprzez zastąpienie starego bieżnika nowym. Jest to sytuacja o wiele bardziej korzystna dla kierowcy, ponieważ bieżnikowanie jest tańsze niż całkowita wymiana opon. Warto mieć świadomość tego, że proces bieżnikowania można przeprowadzić na dwa sposoby. Mowa tutaj oczywiście o tak zwanym bieżnikowaniu „na zimno” lub też bieżnikowaniu „na gorąco”. Proces bieżnikowania wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Co więcej, cała wymiana odbywa się na podstawie nowoczesnych technologii oraz przy użyciu komputerów i specjalistycznych programów komputerowych. Jeśli chodzi o opony bieżnikowane Poznań jest jednym z miast, które oferuje najbardziej przystępne ceny pod tym względem.

Opony zimowe a opony letnie

W przypadku opon warto powiedzieć również o zamianie opon letnich na zimowe oraz odwrotnie. Kraje takie jak Polska w zależności od pory roku charakteryzują się bardzo zróżnicowaną nawierzchnią. W zimie drogi z reguły są śliskie oraz nierzadko wręcz zamrożone, dlatego opony powinny jak najbardziej cechować się dużą przyczepnością. Latem drogi są z kolei suche, a więc poruszanie się po nich nie wymaga zwiększonej ostrożności w postaci opon zimowych. Co więcej, używanie opon zimowych w miesiącach wiosenno-letnich może prowadzić do ich uszkodzenia. Warto tego unikać chociażby dlatego, że wymiana starych opon na nowe nierzadko okazuje się bardzo kosztowna. Niestety czasami nie ma innego wyjścia, ponieważ opony – jak każda inna część samochodowa – mają swoją określoną żywotność.

Opony także ulegają zużyciu

Odpowiednie użytkowanie samochodu oraz opon rzeczywiście może znacznie zwiększyć żywotność tych ostatnich. Często bywa jednak tak, że po wielu latach wymiana opon z różnych względów okazuje się być koniecznością. W takich przypadkach warto zadbać o to, by wybrać jak najlepiej. Z pewnością na oponach nie należy oszczędzać. Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Pewną alternatywą dla kierowców jest zakup opon używanych, ale jak najbardziej sprawnych. Oferty można znaleźć w sieci internetowej, między innymi na aukcjach przeprowadzanych na specjalnie przygotowanych portalach lub na stronach www należących do warsztatów samochodowych. Coraz częściej opony używane cechują się dużą jakością i solidnością, dlatego wielu kierowców oszczędzając nieco grosza wybiera właśnie takie rozwiązanie.

Opony to jedna z najważniejszych części w naszym aucie. Należy mieć świadomość tego, że odpowiednie opony znacznie podwyższają komfort jazdy oraz – co być może jest najważniejsze – jej bezpieczeństwo.