Kotły Viessmann – inwestycja na lata

Kotły Viessmann – inwestycja na lata

Dobór odpowiedniego dla naszego domu kotła kondensacyjnego jest niezwykle ważny, dlaczego? Otóż od niego zależała będzie praca całego systemu ogrzewania w naszym domu czy mieszkaniu. Nie warto więc na nim oszczędzać.

Kotły gazowe wybieramy na podstawie wielu kryteriów, warto przedstawić przynajmniej kilka z nich. Kotły wybieramy ponieważ spełniają te najważniejsze do których należy: sprawność kotła, funkcjonalność oraz wysoka jakość w stosunku do ceny. Kotły tradycyjne posiadają sprawność poniżej 100!, gdy kotły kondensacyjne zdecydowanie powyżej 100%, ponieważ wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej, która się skrapla przez co odzyskuje część energii. Warto zastanowić się jaką funkcję ma spełnić wybrany przez nas kocioł. Jednofunkcyjne służą do centralnego ogrzewania, mogą współpracować z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, z kolei kotły dwufunkcyjne służą do centralnego ogrzewania, a w czasie poboru ciepłej wody do bezpośredniego jej ogrzania. Warto zwrócić także uwagę na możliwość odprowadzania spalin. Czy interesują nas komory otwarte czy zamknięte. Oczywiście możemy wybierać także między kotłami stojącymi a wiszącymi.

Ważne jest także miejsce w którym dany kocioł umieścimy. Najbardziej logiczne rozwiązanie to kotłownia, czyli pomieszczenie zaprojektowane specjalnie z myślą o wstawieniu do niego kotła grzewczego, możemy zazwyczaj umieścić urządzenie z dużym, ponad stulitrowym zasobnikiem. Kolejnym częstym rozwiązaniem jest łazienka. Zaletą tego rozwiązania jest niewielka odległość kotła od punktów poboru wody. Oznacza to, że po odkręceniu kranu od razu popłynie z niego ciepła woda. W kuchni możemy zdecydować się na kocioł z dużym zasobnikiem, który zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet przy większej liczbie domowników. Jeżeli mamy małą kuchnię, najlepiej zakupić kocioł wiszący, o rozmiarach pozwalających na umieszczenie go w ciągu szafek kuchennych.
Oczywiście często kotły grzewcze montuje się w wielu innych pomieszczeniach np. w przedpokoju, na poddaszu albo w piwnicy. Pamiętajmy, że nie w każdym pomieszczeniu można zamontować dowolny kocioł. Jeżeli nie jesteśmy pewni, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.